Yükseköğretim programının adı:

İş Sağlığı ve Güvenliği

Sosyal Hizmet

Hemşirelik 

Ebelik


Eğitim dili: 

Türkçe


Kontenjanı: 

İş sağlığı ve Güvenliği: 30

Sosyal Hizmet: 50

Hemşirelik: 100

Ebelik: 30


İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı uygulamasına ilişkin koşullar: 

Sosyal Hizmet bölümünde isteğe bağlı hazırlık sınıfı okutulmaktadır.


Staj, eğitim-öğretim modeli, endüstriye dayalı öğretim stajı, uygulamalı eğitimlerin nasıl yürütüldüğü ve stajların ilgili yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilin dışında yapılıp yapılamadığına ilişkin koşullar: 

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü için 2 dönem yaz stajı vardır. Hemşirelik ve Ebelik uygulamaları Sinop Atatürk Devlet Hastanesi ve Sinop Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi  Laboratuvarında yürütülmektedir. Sosyal Hizmet bölümü için staj uygulaması yoktur.


Mesleğin gerektirdiği kıyafet ve donanım malzemelerine ilişkin koşullar: 

Yükseköğretim Kurumunun kılık kıyafet yönetmeliği geçerli olup, bilgisayar uygulamaları için öğrencilerin kişisel bilgisayarlarının olması tavsiye edilir.


Ders uygulamalarında kullanılacak sarf malzeme, araç ve gereç gideri; sınav, materyal ve eğitim öğretim hizmeti karşılığı öğretim giderlerine ilişkin koşullar:

Öğrenciler için standart sarf malzemelerin dışında bir araç gereç gerekmemektedir. Sınavlar çoktan seçmeli, klasik, online ve ödev şeklinde gerçekleştirilmekte olup ilgili dersi veren öğretim elemanının uygun gördüğü model ile yapılır.

 


Programın içeriği, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulunun bulunduğu yerleşke/kampüse ilişkin koşullar: 

Sağlı Bilimleri Fakültesi, derslikler ve laboratuvarlar Sinop Üniversitesi Fen Edebiyat yerleşkesi içinde bulunmaktadır.


Programa ilişkin eğitim ve öğretimin gerçekleştirildiği yer/yerleşke: 

Sinop Üniversitesi Fen Edebiyat Yerleşkesi


Kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışabilme imkânları: 

Üniversitemizde her yıl ortalama 150 öğrencimize kısmi zamanlı çalışma imkânı sunulmaktadır.


Barınma imkanları: 

Birçok üniversite, öğrencilerine kampüste veya devlet yurtlarında barınma olanağı sağlamaktadır. Sinop’ta öğrencilerin hizmetine açık Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlar ve pek çok özel yurt bulunmaktadır. Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler ev yaşamını da tercih edebilirler. Kent merkezinde öğrencilerin kalabileceği eşyalı kiralık daireler bulmak mümkündür. Aynı zamanda bir turizm şehri olan Sinop’ta yazları apart olarak kullanılan çok sayıda bina, eğitim öğretim dönemlerinde öğrenciler tarafından kiralanabilmektedir.

SEYYİD İBRAHİM BİLAL KIZ ÖĞRENCİ YURDU (SİNOP)
Adres: Osmaniye Köyü Kabraz deresi mevkii
Ayancık yolu üzeri İlahiyat Fakültesi karşısı
Kapasite: 2218
Hizmetler: Kuaför, terzi, fitness, copy centre, lokanta ve kantin hizmeti

AYANCIK ÖĞRENCİ YURDU
Tipi : Ayrı
Telefon : 0(368) 613-46-32,0(368) 613-46-65
Faks: 03686134655
Adres :Yalı Mah. Atatürk Cd. No:68 AYANCIK / SİNOP
Web Sitesi

MAHMUD KEFEVİ ÖĞRENCİ YURDU
Tipi : Kız
Telefon: 0216 454 0800
Adres : GELİNCİK MAHALLESİ STAD YOLU MERKEZ/SİNOP
Web Sitesi

SİNOP YURDU
Tipi : Kız
Telefon : 0(368) 271-4538,0(368) 271-5261
Faks: 03682715491
Adres :Osmaniye Köyü Tefnelik Mahallesi No:32
Web Sitesi

ALAİYE ÖĞRENCİ YURDU
Tipi : Erkek
Telefon : 0(368) 260-3837
Faks: 03682603867
Adres : KEFEVİ MAH. YUSUFARALIĞI SOKAK NO:15 SİNOP
Web Sitesi

Türkiye’de devlet yurtlarında barınma ile ilgili tüm işlemler Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılmaktadır. Detaylı bilgi için http://kyk.gsb.gov.tr/ web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Ulaşım imkanları: 

Sinop şehir merkezinden (İtfaiye durağı) Fen-Edebiyat yazılı, ortalama 10 dakikada bir hareket eden (saatler yaz ve kış dönemleri, eğitim dönemleri için farklılık gösterebilir) tüm dolmuşlarla ulaşılabileceği gibi, özel aracınızla https://saglik.sinop.edu.tr/iletisim/ adresinde verilen konum bilgilerine de ulaşabilirsiniz.


Burs imkânları:

Üniversitemiz tarafından ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere, Sinop Üniversitesi Vakfı tarafından 7 Ay boyunca yemek ve başarı bursu verilmektedir.


Beslenme yardımı ve imkanları: 

Yemek Bursu: Her yıl ortalama 300 Öğrencilerimize yemek bursu verilmektedir.

Öğrenci Yaşam Merkezinde tüm birimlere dağıtılmak üzere tam profesyonel mutfak bulunmaktadır.

Günlük yemek üretim kapasitesi 5 bin kişi olan mutfağımız her gün idarenin denetim ve kontrolünde Gıda mühendisimiz tarafından rutin olarak denetlenmektedir.

Beslenme hizmeti ile yemek yiyen öğrenci grubunun özellikleri baz alınarak, enerji ihtiyaçlarını karşılayan, yeterli, dengeli beslenme ilkelerine uygun ve mevsim özelliklerine göre 30 günlük menüler planlanmaktadır.

Yaşam merkezinde bulunan öğrenci ve personel yemekhanesi aynı anda 2000 kişinin yemek yiyebildiği, içerisinde bulaşıkhane ve servis mutfağı olacak şekilde 2 katlı olarak tasarlanmıştır.


Diğer imkanlar: 

KÜLTÜR HİZMETLERİMİZ
Üniversitemizde öğrencilerimizin ekip ruhu ve sorumluluk kazanmalarına, hızlı ve doğru karar vermelerine, liderlik ve mücadele ruhu kazanmalarına, sağlıklı iletişimler kurmalarına imkan veren ortamları hazırlayarak sosyal birer birey olarak hayata atılmalarına zemin hazırlamaktadır.

Bu kapsamda her yıl çok sayıda konferans, panel, seminer, sempozyum, çalıştay, tiyatro, sergi, film gösterimi, tanıtım günleri, kurs ve diğer faaliyet alanları organize edilmektedir.

Ayrıca geleneksel hamsi şenliği, mezunlar buluşması, bahar şenliği gibi aktivitelerle öğrencilerimize keyifli bir sosyal iklim sunulmaktadır.

Üniversitemizde öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, yeni ilgi alanları ile birlikte dinlenme ve eğlence alışkanlığı kazanmalarını sağlamak ve bu faaliyetlere katılımlarını gerçekleştirmek için çalışmalar yapılmakta, bu faaliyette aktif görev alan 60 adet öğrenci kulübümüz bulunmaktadır.

SPOR HİZMETLERİMİZ
Üniversitemizde öğrencilerimizin beden ve ruh sağlıklarını korumak ve geliştirmek, öğrencilerimizin sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amacıyla Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığımızca belirlenen bir program çerçevesinde çeşitli spor etkinlikleri düzenlemektedir.

Üniversitemizi, Üniversiteler arası müsabakalarda temsil etmek üzere;

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun (TÜSF) Spor Faaliyetleri, Üniversite Ligleri (ÜNİLİG) Spor Faaliyetlerine katılım sağlanmaktadır.

Ayrıca; Her yıl düzenli olarak Bahar Şenlikleri Spor Turnuvası düzenlenmektedir.

Üniversitemiz öğrencilerine ilgi duydukları alanlarda eğitmenler ve sportif çalıştırıcılar nezaretinde kurslar düzenlemektedir.

SPOR TESİSLERİMİZ
Üniversitemiz bünyesinde; öğrenci, akademik ve idari personelin sportif faaliyetleri için kullanıma açık 318 seyirci kapasiteli basketbol, voleybol, masa tenisi, bilardo, futsal sporlarını yapmaya müsait çok amaçlı kapalı spor salonu mevcuttur.

Uluslararası standartlardaki spor kompleksimiz öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş olup, içerisinde; 8 kulvarlı atletizm pisti, büyük futbol sahası, açık tenis kortları, açık basketbol sahası ve futbol halı sahası mevcuttur.

Üniversite takımlarımız; Futbol, Futsal, Basketbol, Voleybol, Tenis, Masa Tenisi, Badminton, Bilardo, Satranç, Bisiklet, Taekwondo ve Trekking

ÖĞRENCİ YAŞAM MERKEZİ
2020-2021 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerimize kapılarını açan Öğrenci Yaşam Merkezimiz, pek çok sosyal donatı alanına sahiptir.

Merkezimizin içerisinde; Ana Mutfak, Sosyal Faaliyet Alanı, Kapalı Kafeterya, Yarı Açık Kafeterya Bay-Bayan Kuaför Salonu, Öğrenci Yemekhanesi (1500 Kişilik), Bulaşıkhane ve Servis Mutfağı, Personel Yemekhanesi(750 kişilik), VIP yemek salonu, Personel Dinlenme Salonu, Yarı Açık Teras bulunmaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİMİZ
Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımız kadrosunda görev yapan hemşireler tarafından acil müdahale gerektiren durumlarda ilk yardım hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerin karşılaştıkları duygusal, sosyal, eğitime veya meslek ve iş seçimine ilişkin sorunların çözümünde yardımcı olmak üzere Başkanlığımız bünyesinde görev yapmakta olan Psikolog tarafından danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunulmaktadır.